Latvijā ienāk jauns sociālais projekts ceļotājiem – “BananaCar”

Lietuvā populārais projekts "BananaCar" ir uzsācis darbību Latvijā, izveidojot interneta vietni, kurā iespējams atrast līdzbraucējus ceļojumiem gan pa Latviju, gan pārējo pasauli – kur vien var nokļūt ar auto. Savukārt pārvietoties gribētāji var uzmeklēt šoferīti, kurš viņiem ērtā laikā dodas uz interesējošo apdzīvoto vietu. Lai izmantotu "BananaCar" pakalpojumus, jāreģistrējas mājaslapā www.bananacar.lv, tādējādi ceļošana ir ērta un droša, jo ir zināms, ar ko sēžaties vienā auto, bet lojālie "BananaCar" lietotāji saņem noderīgas dāvanas. "BananaCar" vietnes lietošana ir bez maksas. Lietuvā projekts darbojas jau kopš jūlija un tā pakalpojumus izmanto vairāk kā 8000 pastāvīgo lietotāju, no kuriem ik dienas ir 150-200 aktīvu braucēju.

Pārvietošanās ar auto, sameklējot ceļabiedrus, kam arī līdzīgs galamērķis vai pa ceļam, kā sociāla kustība, saukta par carpooling jeb car-sharing, aizsākās Amerikas savienotajās valstīs pagājušā gadsimta vidū pēc otrā pasaules kara, lai pārvietoties gribētāji krīzes apstākļos dalītos ar ceļojuma izmaksām.

Kustība arī mūsdienās ir populāra gan ASV, gan Eiropā, jo ļauj ceļot ekonomiski izdevīgi, sev ērtā laikā, nepiesaistot savus plānus konkrētam sabiedriskā transporta grafikam, kā arī, braucējiem ir iespēja sastapt un iepazīt interesantus cilvēkus. Auto īpašnieks, sameklējot līdzbraucējus, samazina degvielas izmaksas, bet ceļabiedriem ir izdevīgi nonākt galapunktā ātrāk un bieži vien arī lētāk, salīdzinot, piemēram, ar starppilsētu autobusu biļešu cenām, turklāt Latvijā daudzi maršruti ir pārpildīti un nākas pat vairākas stundas pavadīt, stāvot kājās un grūstoties starp svešiem un ne vienmēr patīkamiem ļaudīm. Savukārt studenti joprojām iecienījuši ceļot ar stopiem, taču, gaidot ceļa malā, tu nekad nezini, vai un kad kāds autovadītājs iežēlosies un apstāsies, un kad nokļūsi galamērķī, taču "BananaCar" vietnē iespējams atrast cilvēkus, kuri dodas uz attiecīgo pilsētu un vienoties braukt kopā arī tad, ja nevari dalīt degvielas izmaksas.

Mūziķis Dons ir aktīvs stopotāju vizinātājs un pats karjeras pirmsākumos regulāri devies no Rīgas uz dzimtajiem Brocēniem un atpakaļ ar stopiem. Reiz esot tā aizrunājies, ka aizrāvies un aizbraucis līdz pat Liepājai! "Man patika braukt ar stopiem, tas bija azarts, ne tikai nepieciešamība. Ļoti interesanti bija sastapt dažādus cilvēkus, parunāties ar viņiem, uzzināt viņu uzskatus, piedzīvojumus, tā paplašinot savu redzesloku. Es vienmēr runājos, reizēm izdomāju neticamus stāstus, lai jautrāk! Reiz iekāpu mašīnā, kurā pie stūres sēdēja jauns vīrietis. Uzsāku sarunu, bet viņš bija nerunīgs, teica, ka esot slikts garastāvoklis un gribot paklusēt. Es toreiz pateicu paldies un izkāpu. Starp citu, tieši stopojot iepazinos ar liepājnieku Mario, kas bija manu pirmo dziesmu tekstu autors. Arī tagad kaut kur braucot, vienmēr paņemu stopotājus, pēdējā gada laikā noteikti kādus 10 cilvēkus esmu vedis," atklāj Dons.

Ne tikai ekonomiskie un socializēšanās faktori ir "BananaCar" pakalpojumu izmantošanas ieguvumi – kooperējoties un ceļojot nevis katrs ar savu mašīnu, bet pa vairākiem kopā, tiek saudzēti planētas resursi un palēninātas globālās klimata pārmaiņas, kas patlaban sasniegušas kritiskus apmērus. Autotransports ir viens no lielākajiem CO2 izmešu radītājiem, kas savukārt intensīvi veicina klimata pārmaiņas. Ceļot pa vairākiem vienā automašīnā un samazināt patērētās fosilās degvielas apjomu ir videi draudzīgi!

Lai veicinātu ilgstošu sadarbību un interesi ceļot pa vairākiem kopā, "BananaCar" savus pastāvīgos lietotājus lutina, šoferīšiem par katru trešo līdzbraucēju vešanas reizi dāvinot "Lukoil" degvielu piecu eiro vērtībā, savukārt pasažieri par katru trešo braucienu tiek pie biļetēm uz kino "Forum cinemas".

Reģistrējoties "BananaCar" interneta vietnē, jānorāda telefona numurs un lietot vietni ir ērti, jo visi sludinājumi ar konkrēto galamērķi ir vienuviet. Sev adresētās ziņas lietotājs saņem sms veidā tālrunī – nav ikreiz jāiet pārbaudīt lietotāja profils, atliek vien akceptēt vai noraidīt piedāvājumu, bet rezervētās vietas parādās pie sludinājuma. Gan šoferīši, gan līdzbraucēji var atstāt atsauksmes cits par citu, tā veidojot atsaucīgākā autovadītāja vai laipnākā līdzbraucēja reputāciju. Klientu ērtībai gada nogalē "BananaCar" plāno laist klajā mobilo aplikāciju.

Šis ieraksts tika publicēts Der zināt. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *